کاربرد موزاییک در ساختمان

کاربرد موزاییک در ساختمان

موزاییک چیست

کاربرد موزاییک در ساختمان به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در دنیا بسیار گسترده است. اما در کشور ما نسبت به دنیا کمتر مورد توجه قرار گرفته است. طبق تعریف موزاییک نوعی کف پوش متراکم (بتنی) است که آن را از ماسه، سنگ دانه، پودر سنگ و سیمان می سازند. موزاییک در طرح ها و رنگ های متنوعی می تواند تهیه شود.

ساختار موزاییک در ساختمان

موزاییک از دو لایه رویین (رنگ موزاییک) و لایه زیرین (نارین) تشکیل شده است. لایه رویی با استفاده از ترکیبات رنگی در ضخامتی نازک سبب زیبایی ظاهری موزاییک می شود و لایه زیرین با ضخامت بیشتر، نقش ایجاد استحکام برای موزاییک را دارد. موزاییک به نام کاشی نیز شناخته می شود.

روش های تولید موزاییک

موزاییک به دو روش پرسی (فشاری) و لرزشی (ویبره ای) تولید می شود. در روش فشاری موزاییک ها در دستگاهی پرس متراکم می شوند. اما، در روش لرزشی عمل تراکم و یکنواخت سازی با دستگاه لرزاننده انجام می شود و محصولات روش دوم سطح صاف تری دارند.

ترکیب هنری سنگ، شیشه و کاشی

از دوران باستان تا به امروز هنر زیبا سازی نما با استفاده از ترکیب سنگ، شیشه های رنگی مورد توجه معماران قرار داشته است. خلاقیت در چیدمان موزاییک ها در کنار هم می تواند نما های منحصر به فرد و غنی از نظر زیبایی را خلق کند.

البته در دنیای امروز این زیبایی منحصر به نما و دیوار پوشی نیست. استفاده از موزاییک های مدرن با طرح ها و ترکیب رنگ های متنوع در دنیا جایگزین رقیب قدرتمندی برای دیگر کف پوش ها هستند.

انواع موزاییک ها

موزاییک ها را بر اساس روش تولید، مواد تشکیل دهنده و شکل ظاهری به دسته های مختلفی تقسیم می کنند. از نظر ظاهری موزاییک ها به انواع موزاییک سیمانی (بدون لایه رویهه و ظاهر زیبا)، موزاییک سنگ دار، موزاییک شیاردار (طرح برجسته)، موزاییک شسته (دانه برجسته) و موزاییک پلاکی (با سطح صیقلی) تقسیم می شوند.

 

کاربرد ها موزاییک در ساختمان

موزاییک های دو لایه یا کاشی دوام نسبتاً خوبی در محیط های مرطوب دارند و به همین دلیل یکی از کاربرد های مهم ان ها در کف پوشی و دیوار پوشی در حمام و سرویس بهداشتی، آشپزخانه و استخر ها است. یکی از علت های مهم دیگر برای انتخاب این محصولات در محیط های مرطوب مقاومت در برابر سایش و آسانی تمیز شدن است.

امروزه موزاییک ها یا کاشی های رنگی در اندازه های کوچک برای ایجاد طرح های خلاقانه و زیبا روی دیوار ها استفاده می شوند. از این هنر حتی در زیباسازی شهر ها نیز بهره گرفته می شود و دوام و ماندگاری کیفیت آن زیاد است.

دوام بالا، نصب آسان موزاییک ها و تنوع در رنگ و شکل آن ها سبب شده است تا کف پوشی و دویار پوشی در فضا های داخلی ساختمان، فضا های بیرونی، رستوران ها، استخر ها، لابی ها و … همگی در فهرست کاربرد موزاییک در ساختمان و دیگر ابنیه دیده شوند.

منبع: کاربرد موزاییک در ساختمان

/ 0 نظر / 16 بازدید