گازهای کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون یکی از زیر گروه های گاز میباشد. گاز های کالیبراسیون عموماً  از گاز های مخلوط هستند که یا به صورت آماده عرضه می شوند و یا به سفارش مشتری و طبق استانداردی که نیاز دارند تهیه می شوند. اینکه از گاز خالص و یا مخلوط گاز های خالص برای کالیبراسیون استفاده شود، به دستگاه مورد کالیبراسیون بستگی دارد. استفاده از گازهای خلوص بالا در تهیه گاز کالیبراسیون باعث می شود کالیبره کردن با دقت بیشتری انجام شود و نتیجه ی بهتری به دست بیاید. این امر در موارد آزمایشگاهی روی تمام نتایجی که از دستگاه مورد کالیبراسیون به دست می آید، اثر می گذارد. تولید و تأمین گاز کالیبراسیون با توجه به نوع گاز کالیبراسیون و پیچیدگی آن از یک تا 14 هفته زمان میبرد. گاز کالیبراسیون در محدوده ppm ، ppb و درصد تولید و تأمین میشود.

انواع گاز کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون دستگاههای گازسنج، گاز کالیبراسیون آنالایزرها گازی، گاز کالیبراسیون کروماتوگرافی گازی

تولرانس گاز کالیبراسیون

تولرانس گاز کالیبراسیون به محدوده بین غلظت سفارش داده شده و غلظت تحویلی گاز کالیبراسیون گفته میشود.  بدیهی است تمام گازهای کالیبراسیون پس از تولید توسط دستگاههای آنالیز مورد آزمون قرار میگیرند که معمولا درصدی نیز برای عدم قطعیت در نظر گرفته میشود. در نمودار زیر بصورت شماتیک نشان داده شده است

کاربردهای گاز کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون برای کالیبراسیون دستگاه های کروماتوگرافی  گازی، آنالایزرهای گازی و دستگاههای گازسنج به کار میروند. ازاین دستگاههای در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، حفاری، معادن، صنایع پزشکی، نظارت محیط زیست … استفاده میشوند.

انواع گاز کالیبراسیون

گاز کالیبرسیون با توجه به نوع استفاده انواع متقاوتی دارند. گاز کالیبراسیون هیدروکربنی نیز برای کالیبراسیون دستگاههای کروماتوگرافی آنلاین پالایشگاهها و پتروشیمی نقش ویژه ای دارد، با کالیبره شدن دستگاه کروماتوگرافی توسط گاز کالیبراسیون، محصولات پالایشگاه گاز که عمدتا گاز طبیعی میباشد، شامل انواع هیدروکربن بوده و استاندارد خاصی دارد، دستگاه کروماتوگرافی بصورت آنلاین گاز طبیعی خروجی از پالایشگاه را بصورت آنلاین پایش نموده تا چنانچه مقدار هیدروکربنهای موجود در آن از حد مجاز بیشتر باشد، عملیات تصفیه مجدد انجام خواهد شد.

منبع: گازهای کالیبراسیون

/ 0 نظر / 24 بازدید