انواع سیمان و خصوصیات آنها

انواع سیمان و خصوصیات آنها

 

در این مطلب انواع سیمان و خصوصیات آن ها را معرفی خواهیم کرد. انواع مختلفی از سیمان در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام ویژگی های خاص خود، کاربرد و مزایای مخصوص به خود را دارند.

سیمان پرتلند معمولی (Ordinary Portland Cement)

این سیمان یکی از پر استفاده ترین سیمان ها در دنیا است و برای کلیه سازه های بتنی مناسب است. سالانه حدود 3.8 میلیون متر مکعب از این سیمان در جهان تولید می شود.

سیمان پوزولانی پورتلند (Portland Pozzolana Cement)

سیمان پوزولانی از طریق آسیاب آجر پوزولانی با سیمان پورتلند تهیه می شود. همچنین گچ یا سولفات کلسیم نیز ممکن است در ترکیب آن استفاده شود.

سیمان سریع سخت شونده یا سیمان زودگیر (Rapid Hardening Cement)

این سیمان در روز های اولیه به استحکام بالایی می رسد و در مواردی که قالب ها زود برداشته می شوند از این سیمان استفاده می شود که دارای محتوای آهک است و نسبت به سیمان پرتلند معمولی استحکام بیشتری دارد و حدود 4 روز زود تر از آن به استحکام می رسد. این سیمان در هزینه های قالب بندی صرفه جویی ایجاد می کند.

سیمان با گیرش سریع یا سیمان تند گیر (Quick setting cement)

تفاوت این سیمان با مورد قبلی در این است که سریع تر خود را می گیرد اما استحکامی برابر با سیمان پورتلند معمولی دارد. در این مورد نیز قالب را می توانند زودتر جدا کنند. زمانی که نیاز به اتمام سریع کار یا احتمال جریان آب وجود دارد از این سیمان استفاده می کنند.

سیمان با حرارت زایی کم (Low Heat Cement)

این سیمان با حفظ درصد تری کلسیم آلومینات زیر 6% و افزایش C2S تهیه می شود. این نوع سیمان کمتر دچار ترک می شود و از ان در سد سازی استفاده می کنند.

سیمان مقاوم در برابر سولفات (Sulphates resisting cement)

همانطور که از نامش پیداست این سیمان در مقابل سولفات مقاوم است. در جایی که خاک دارای سولفات بالا باشد و در کانال ها و سیفون ها از این نوع سیمان استفاده می کنند.

سیمان سرباره ای کوره بلند (Blast Furnace Slag Cement)

سیمان سر باره ای با آسیاب آجری سرباره 60% تهیه می شود و کمابیش ویژگی های شبیه سیمان پورتلند معمولی دارد. از این سیمان بیشتر به دلیل ملاحظات اقتصادی استفاده می شود.

سیمان با آلومینای زیاد (High Alumina Cement)

از مخلوط کردن بوکسیت و آهک و آسیاب آجر تهیه می شود و سریعاً (در کمتر از 5 ساعت) سخت می شود و خود را می گیرد. استحکام فشاری بالایی دارد و برای کاربرد هایی که دارای دمای بالا ، سرمای شدید یا در معرض اسید قرار دارند استفاده می شود.

سیمان سفید (White Cement)

این سیمان از مواد خام بدون اکسید آهن تهیه می شود و گونه ای سیمان پورتلند معمولی به شمار می رود. هزینه آن بیشتر است و از ان در معماری داخلی و تزئینات، روکش، کف پوش، استخر، مسیر های باغی استفاده یم شود

سیمان رنگی (Coloured cement)

از اختلاط 5 تا 10% از رنگدانه های معدنی با سیمان سفید به دست می اید و کاربرد تزیینی دارد.

سیمان هوا زا (Air Entraining Cement)

با افزودن مواد حباب زا مانند رزین، چسب و نمک سدیم سولفات تهیه می شود و برای بهبود کارایی و مقاومت در برابر یخ زدگی به کار می رود.

سیمان منبسط شونده (Expansive cement)

این سیمان در گذر زمان اندکی منبسط می شود و دچار جمع شدگی نمی شود. از این سیمان عمدتاً برای کانال های بتنی پیش بند استفاده می کنند.

سیمان هیدروگرافی یا آبنگاری (Hydrographic cement)

این نوع سیمان از اختلاط مواد شیمیایی ضد آی تهیه می شودو کارایی و استحکام بالایی دارد. از آن عمدتاً در سازه های آبی مانند سد ها، مخازن آب و … استفاده می گردد.

در این نوشته با انواع سیمان و خصوصیات آن ها آشنا شدید.

منبع: انواع سیمان و خصوصیات آنها

/ 0 نظر / 19 بازدید