نشانه های اولیه آلزایمر را بشناسید


ÙشاÙÙ ÙØ§Û Ø§ÙÙÛ٠آÙزاÛÙر

نشانه های اولیه آلزایمر

آیا می دانید نشانه های اولیه آلزایمر چیست ؟ علائم آلزایمر در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد در ابتدا تشخیص آن امری دشوار است ولی زمانی که بیماری پیشرفت کند کاملا آشکار می شود. بسیاری از مواقع فراموش کردن امری عادی است مثلا ممکن است گاهی پیش بیاید که شما نام شخصی را فراموش کنید و بعدا به یاد بیاورید. اما برخی فراموش کردن ها می تواند مشکلات جدی در زندگی روزانه شخص بوجود بیاورد. در ادامه با هم برخی از نشانه های اولیه این بیماری را بررسی می کنیم.

 

از دست دادن حافظه

از دست دادن حافظه یکی از شایع ترین نشانه های آلزایمر است. آیا به راحتی مطلبی که اخیرا آموخته اید را فراموش می کنید؟ آیا مناسبت ها، اسم ها و تاریخ را از یاد می برید؟ آیا اتفاقاتی که اخیرا افتاده را فراموش می کنید؟ آیا بارها و بارها یک سوال را می پرسید؟

 

مشکل در برنامه ریزی و حل مشکل

آیا در برنامه ریزی کردن مشکل دارید؟ آیا تمرکز لازم در انجام و درک جزئیات امور را ندارید؟ مخصوصا زمانی که پای حساب و کتاب و آمار و ارقام در میان باشد؟ آیا پرداخت قبوض برایتان دشوار شده است؟

 

انجام کارهای روزانه

حتی کارهای روزانه و آشنا می تواند برای این افراد به نظر سخت برسد. آیا در رفتن به جایی که همیشه می رفتید مشکل دارید؟ آیا قوانین بازی دلخواهتان را از یاد می برید؟

 

گیجی زمان و مکان

آیا در خیابان گم می شوید؟ به طوری که فراموش می کنید کجا هستید؟ به یاد می آورید چگونه به آنجا رفته اید؟

 

تغییر در بینایی

آیا مطالعه برایتان سخت تر شده است؟ آیا تشخیص رنگ ها مانند قبل نیست؟

 

برقراری ارتباط

آیا سخت تر از قبل با دیگران صحبت می کنید و برایتان ارتباط با آن ها دشوار شده است؟ آیا میان صحبت هایتان ناگهان ساکت می شوید و فراموش می کنید راجب به چه سخن می گفتید؟ و صحبت هایتان را مدام تکرار می کنید؟

گم کردن

افراد مبتلا به آلزایمر بیش از حد طبیعی وسایل خود را گم می کنند یا گاهی وسایلشان را در جای بی ربط می گذارند مثلا ممکن است ساعتشان را توی یخچال بگذارند.

کاهش قوه قضاوت

آیا اخیرا تصمیمات اشتباهی گرفته اید؟ آیا مانند گذشته به حمام می روید؟ متاسفانه افراد مبتلا از خودشان به خوبی مراقبت نمی کنند حتی نمی توانند در لباس پوشیدنشان تصیم درست بگیرند مثلا در هوای سرد لباس تابستانی می پوشند یا به نظافت خود اهمیت نمی دهند.

تغییر خلق و خو

آیا بیشتر از قبل عصبانی می شوید؟ آیا احساس غم و افسردگی و یا ترس می کنید؟ آیا به دیگران مشکوک هستید. اگر هریک ازنشانه های اولیه آلزایمر را دارید به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: نشانه های اولیه آلزایمر را بشناسید


/ 0 نظر / 10 بازدید