درد عصب سیاتیک چیست ؟


درد عصب سیاتیکدرد عصب سیاتیک

درد عصب سیاتیک بر اثر چیست

درد عصب سیاتیک زمانی بروز می کند که اعصاب خاصی در قسمت پایینی ستون فقرات در امتداد عصب سیاتیک که بزرگترین تک عصب در بدن است، تحت فشار قرار بگیرند. این درد در طول پا ها حرکت می کند.

درد سیاتیک از سوی افرادی که آن را تجربه کرده اند، غیر قابل تحمل توصیف می شود و معمولاً در یک پا بروز می کند. نکته ی حائز اهمیت در اینجا این است که اکثر افراد نمی دانند چطور باید جلوی آن را بگیرند یا در صورت بروز آن را درمان کنند. علاوه بر این درد آرتروز و درد سیاتیک بسیار شبیه اند و تشخیص آن کمی دشوار است.

گاهی افراد برای کاهش درد دست به درمان های دارویی و یا حتی جراحی می زنند. درحالی که روش های کم تهاجمی تری مانند کایروپرکتیک نیز می توانند به بهبود درد و درمان آن کمک کنند.

هم چنین طب سوزنی، ماساژ و تمرینات یوگا نیز روش های درمانی جایگزین اثبات شده ای هستند. نکته ی مثبت چنین درمان هایی برای درد سیاتیک آن است که کمترین عوارض جانبی منفی را دارند و به آناتومی عصبی بدن آسیب وارد نمی کنند. از طرفی منجر به کاهش استرس و تنش های روانی نیز می شوند.

 

نشانه های درد سیاتیک

آمار ها نشان می دهند 1-2% از بزرگسالان درد سیاتک را تجربه می کنند. این درد در مردان و در افراد بالای 30 سال بیشتر دیده می شود. افرادی که ورزش حرفه ای می کنند و افرادی که بسیار کم تحرک هستنددر معرض ابتلا به درد سیاتیک قرار دارند.

شایع ترین نشانه های سیاتیک عبارتند از:

درد شدید و کِشنده در اندام ها و انتهای کمر که از سمت کمر به سمت ران ها می رود

احساس بی حسی و سوزش در پا ها

مشکل در حرکت کردن و ورزش کردن

احساس سفتی و گرفتگی در پا

درد هنگام خواب

درد و التهاب در ران ها و انتهی کمر در زمان نشستن و ایستادن

 

مدت درد

درد این عصب معمولاً شش هفته طول می کشد و گاهی بدون مداخله و درمان رفع شده و گاهی باز می گردد. افراد معمولاً در صورت بروز درد شدید به پزشک مراجعه می کنند. اگر درد بیش از شش هفته باقی بماند، می توان نتیجه گرفت که بدون مداخله ی پزشکی درمان نخواهدد شد.

البته گاهی پیش می آید که حتی با وارد شدن آسیب به عصب، دردی وجود نداشته باشد! حدود 20% از افراد با وجودی مشکلی که دارند، درد حس نمی کنند و برخی از بیماران نیز به رغم تلاش های بسیار از درد سیاتیک به راحتی رهایی نمی یابند.

حدود 20 تا 30% از بیماران طی یک یا دو سال درد عصب سیاتیک را به طور شدید تجربه می کنند. در این شرایط مراجعه به پزشک ضروری است.

منبع: درد عصب سیاتیک چیست ؟

/ 0 نظر / 82 بازدید